Narozeniny na zimním Islandu

Každý rok jsme slavili narozeniny na horách. Ovšem k třicetinám to chtělo silnější zážitek. Co takhle připít si pod polární září? Tak se v mé hlavě zrodil ambiciózní nápad vzít kamarády do míst, kde ještě nikdo z nich nebyl.

V průběhu plánování bohužel zrušili přímé lety do Tromsa z Krakowa. Přehodnotil jsem situaci a volba padla na finančně nejrozumnější variantu Island z Vídně za 2618,- s příručním zavazadlem. Kdo už někdy takto letěl tuší, že jsme se před vstupem do letadla pěkně zapotili, protože všechno zimní oblečení jsme měli na sobě 🙂

Letadlo odlétalo brzy ráno, proto jsme jeli z Brna nočním Flixbusem až na letiště. Nyní by měli jezdit už i RegioJet vlaky.

Pěšky se nám cestovat nechtělo, proto jsem půjčil Citroen C4 Picasso, nejlevnější 7-místné auto. Při našem plném obsazení moc místa na zavazadla, natož na nákup nezbylo, takže někteří místo výhledu na krásy Islandu důkladně znají obrázek prasátka discontu Bonus na tašce.

Pro zvýšení šance vůbec něco na obloze vidět jsem zamluvil chatu na samotě u fjordu kdesi na severu Islandu. Samozřejmě se saunou a ochlazením v oceánu. Druhou možnost ohřátí poskytovaly termály, které nebyly zrovna za rohem, ale hodina cesty na Islandu není žádná míra. Ani jedna noha nezůstala suchá. Rozhodně doporučuji navštívit.

Jeden den jsme se vypravili hledat tuleně asi 40 km dále na sever, abychom po návratu zjistili, že v zátoce vedle chaty se jich vyvaluje 5x tolik. Bohužel bez teleobjektivu jsem si ale ani neškrtl. Níže proto přikládám irelevantní, ale pěknou fotku.

Asi stále čekáte, až napíšu něco o polární záři. Viděli jsme kulový. První noc bylo celkem jasno, ale pěkně viditelná byla jen na foťáku. Zbytek dní pokrývala celý Island tlustá deka z mraků. Inu, počasí bohužel nenaplánujete.

Co ale naplánujete je zbytek výletu. Abychom neodjeli s brekem a prázdnou peněženkou, plán na poslední dva dny byl rychlokurz po nejznámějších místech Islandu. Vodopády, gejzíry, ledovce, tektonické desky, zavřené silnice a zase vodopády.

Toto naštěstí morálku posádky pozvedlo, aby ji na závěr výletu srazilo 4 hodinové čekání v letadle na slabší vítr. Bohužel nejsme ještě protřelí cestovatelé, takže než jsme pochopili, že to bude nadlouho, někteří cestující už stihli vypít palubní minibar.

Ale konec dobrý, všechno dobré. Domů jsme se dostali, zážitků i bez polární záře máme mnoho a já si sháním nové kamarády, protože příště chtějí všichni někam za teplem 🙂

Kdybyste někdo měl zájem o itinerář cesty, napište a rád předám!

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *